top of page
 • Qendra e Shëndetit

Guacamole: E freskët dhe e shijshme

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Kjo guacamole e shkëlqyer përgatitet shumë shpejtë. Ju duhet vetëm të bëni pure tre përbërës me një blender dore, të palosni në dy përbërës të tjerë dhe të rregulloni sipas dëshirës. Rrufe e shpejtë, shumë e lehtë dhe shumë e shijshme!


Përbërësit për 1 tas:

 • 2 avokado te pjekura mire

 • 2 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 2 lugë vaj ulliri

 • 1 thelpinj të vogël hudhër - copëtoni shumë imët

 • 100 g domate - hiqni berthamen dhe të prera në kube shumë të vogla

 • 1/2 spec i kuq djegës - përgjysmoni, hiqni bërthamën dhe priteni imët

 • 1 lugë gjelle koriandër të grirë hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për guacamole.


Hapi i 2 -të

Pastaj përgjysmoni avokadot dhe hiqeni tulin me një lugë gjelle; lini mënjanë bërthamën e avokados.


Hapi i 3 -të

Vendoseni tulin së bashku me 2 lugë lëng limoni, 2 lugë vaj ulliri dhe hudhrën e copëtuar në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore.


Hapi i 4 -të

Pastaj palosni domatet e prera në kubikë, chillin e prerë dhe koriandrën e copëtuar; erëzoni me kripë dhe piper.


Këshillë: Nëse bërthama e avokados vendoset përsëri në mes të guakamolës së përfunduar, kremi nuk duhet të zbardhet kur ruhet.

18 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page