top of page
  • Qendra e Shëndetit

Hummus - klasik

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Me këtë recetë ne do t'ju tregojmë se si mund ta bëni me lehtësi humusin - një krem i shijshëm i bërë vetë nga qiqrat. Si alternativë ndaj qiqrave të thata, mund të përdorni edhe qiqra të gatuara nga kavanoza. Kjo natyrisht do t'ju kursejë shumë kohë.


Përbërësit:

  • 125 g qiqra, të thata - zhyteni në ujë të bollshëm gjatë natës

  • 150 ml ujë, të ftohtë

  • 20 g + 1 lugë vaj ulliri

  • 2 lugë tahini (paste susami)

  • 1 limon organik - nga i cili 1 ½ lugë çaji lëng

  • 1 thelb hudhër - grijeni ose shtrydhni

  • ¾ lugë çaji pluhur qimnon

  • 1/3 lugë çaji piper i kuq pluhur, i ëmbël

  • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:


Hapi 1

Për humusin, derdhni qiqrat tërësisht mbi një sitë, shpëlajini dhe gatuajini në një tenxhere me ujë të bollshëm për 1.5-2 orë derisa të zbuten. Ndërkohë, përdorni një lugë të prerë për të hequr vazhdimisht shkumën dhe, nëse është e nevojshme, derdhni ujë të nxehtë. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni. Hiqni 1 lugë gjelle qiqra dhe lërini mënjanë.


Hapi i 2 -të

Grini imët gjysmën e qiqrave me pak ujë (prej 150 ml) në një blender. Pastaj shtoni gjysmën tjetër me pjesën tjetër të ujit dhe bëni përsëri pure. Tani masa mund të ketë një strukturë të mirë;


Hapi i 3 -të

Pastaj shtoni 20 g vaj ulliri dhe 1 ½ lugë lëng limoni, bëni përsëri pure për një kohë të shkurtër dhe hidhini në një tas. Përzieni 2 lugë tahini, 1/3 lugë gjelle limon dhe hudhër me një shpatull gome dhe spërkateni me ¾ lugë qimnon, 1/3 lugë çaji piper të kuq. Përziejeni përzierjen tërësisht dhe shijojeni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Shërbeni humusin në një tas servimi, hudhni 1 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë gjelle qiqra dhe pak paprika.

49 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page