top of page
 • Qendra e Shëndetit

Pastë perimesh - e bërë vetë

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Me këtë pastë perimesh të bërë në shtëpi ju e dini saktësisht se çfarë ka brenda! Domethënë vetëm perime, barishte, hudhra dhe kripë. Bërë në mënyrë të shpejtë dhe mund të mbahet në frigorifer për 3 muaj.


Përbërësit për 500 g pastë:

 • 1 enë qelqi me kapak

 • 160 g karrota - zhvisheni, prerë në feta

 • 100 g selino - zhvisheni dhe preni

 • 100 g presh - prerë në unaza, lani

 • 100 g qepë - zhvisheni dhe preni

 • 10 g hudhër - zhvisheni dhe preni

 • 3 degëza gjethe trumze

 • 120 g kripë kristali

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Për pastën e perimeve, pastroni imët të gjithë përbërësit e përgatitur së bashku me kripën në një blender. Pastaj derdhni në një ene qelqi me kapak dhe ruajeni në frigorifer.


Hapi i 2 -të

Nëse keni nevojë për supë me perime, thjesht nxirrni pak paste nga kavanoza dhe shpërndajeni në ujë të nxehtë.


Këshillë: Meqenëse perimet ruhen nga kripa, pasta e perimeve do të qëndroje e freskët në frigorifer për rreth 3 muaj.

9 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Kommentare


bottom of page