top of page
  • Qendra e Shëndetit

Salcë e thjeshtë domatesh

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Me këtë recetë ju prezantojmë një salcë domate të shijshme që mund ta përgatisni shpejt dhe lehtë. Me që ra fjala - ajo nuk shijon vetëm me makarona!


Përbërësit për 2 porcione:

  • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

  • 80 g qepë të kuqe - të prera imëta

  • 2 thelpinj hudhër - copëtoni imët

  • 600 g domate të copëtuara, nga kavanozi

  • 1 - 2 lugë çaji me borzilok dhe trumzë të grirë hollë

  • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

  • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

  • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për salcën e domates.


Hapi i 2 -të

Pastaj ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan dhe skuqni ngadalë kubat e qepëve së bashku me hudhrën e copëtuar derisa të bëhen të tejdukshme. Pastaj shtoni domatet e prera dhe ziejini butësisht për rreth 20 minuta pa kapak. Pastaj palosni barishtet e copëtuara; shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Rregulloni salcën e domates dhe shërbejeni me një makarona sipas dëshirës tuaj.

30 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page