top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salca franceze

Salca jonë franceze është një salcë sallate e shëndetshme që mund të përgatitet lehtësisht në vetëm 5 minuta, ka shije të shkëlqyeshme dhe shkon mirë me pothuajse të gjitha sallatat.


Përbërësit për 1 tas ca. 200 ml:

 • 100 ml pije tershere - e bere vete

 • 70 ml vaj luledielli

 • 3 lugë ujë

 • 2 lugë uthull molle

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 25 g mustardë - senf

 • 1 majë pluhur kerri

 • 1 majë pluhur qepë

 • 1 majë pluhur hudhre

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minutë

Hapi i parë

Për salcën franceze, vendoseni pijen e tersheres me uthull molle, lëng limoni, mustardë dhe erëzat në një enë të gjatë dhe miksoni me një blender dore.


Hapi i 2 -të

Pastaj shtoni ujin dhe përzieni përsëri; ndërkohë shtoni vajin ngadalë. Në fund e rregullojmë me kripë dhe piper dhe i hedhim mbi sallatë.

44 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page