top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tortë me karrota

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Nëse e doni tortën me karrota, keni ardhur në vendin e duhur. Bëni tortën më të shijshme të karotës me këtë recetë të thjeshtë.


Përbërësit:

 • 150 g miell tërshëre (thjeshtë bluajeni fjollëza tërshëre)

 • 50 g miell patate (niseshte)

 • 50 g miell kokosi

 • 50 g bajame të bluara

 • 2 lugë sode buke

 • 350 g karrota të grira hollë

 • 1 mollë

 • 120 ml qumësht kokosi

 • 50 g sheqer kokosi

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë fara liri të bluara

 • 6 lugë ujë

 • 1 lugë lëng limoni

 • 1 lugë çaji vanilje

Përgatitja:

 • Ngroheni furrën në 180 ° C.

 • Përzijeni farat e bluara të lirit me ujë në një tas të vogël. Lëreni përzierjen të trashet për 5 minuta.

 • Ndërkohë, peshoni të gjithë përbërësit e thatë dhe vendosini në një enë të madhe.

 • Shtoni të gjithë përbërësit e lagur (përveç karotave) në përbërësit e thatë dhe përzieni gjithçka me një mikser dore. Pastaj shtoni karotat e grira dhe përzieni mirë me një shpatull.

 • Shtrojeni një tepsi me letër pjekje ose lyejeni një tepsi qeramike me pak vaj kokosi. Derdhni brumin në tepsi.

 • Piqeni tortën për rreth 45 minuta. Përdorni një shkop druri për të provuar nëse torta është gati.


Tags:

66 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page